A gyümölcsök változatos ízviláguk és felhasználási, illetve fogyasztási lehetőségeik miatt számtalan ízletes recept alapanyagai lehetnek. Készíthetünk belőlük különféle lekvárokat, édes süteményeket vagy akár ízletes, vitamindús italokat is.
A zamatos ízükért a bennük található cukor, az ún. gyümölcscukor, vagy más néven fruktóz is felelős, ami bizonyos elméletek, vagy sokkal inkább tévhitek szerint, rendszeresen fogyasztva akár cukorbetegséghez is vezethet.
Itt az ideje, hogy eloszlassuk a félreértéseket. Ismerje meg a gyümölcsök édes titkát!
A gyümölcsök cukortartalma: van ok az aggodalomra?
Ha egészséges táplálkozásról, egészséges életmódról van szó, a gyümölcsök és a zöldségek alapélelmiszernek számítanak. Pedig van bennük cukor is. Ráadásul a gyümölcsök egyszerű cukrokat tartalmaznak, amelyek általában nem tartoznak a jótékony alapanyagok közé. Esetükben azonban más a helyzet, tehát a gyümölcsök fogyasztása igenis egészséges!
Jogosan merül fel Önben a kérdés, hogy akkor mi lehet az oka annak, hogy a fogyókúrázók és a cukorbetegek is kerülik a használatát?
Tisztázzuk a félreértéseket!
A félreértések oka többek között az, hogy a gyümölcsökből kivont fruktóz számtalan, magas szénhidrát- és kalóriatartalmú kész vagy félkész élelmiszerben is megtalálható. Ezekben pedig épp a gyümölcscukorral van az egyik legnagyobb probléma.
A gyümölcscukor ugyanis feldolgozott állapotban valóban kerülendő, mert önmagában, akárcsak a hagyományos finomított nádcukor, hirtelen vércukorszint-emelkedést okoz.
Rendszeres fogyasztása egy idő után a szervezet inzulinreceptorainak kimerüléséhez, ezzel egy időben inzulinrezisztenciához, majd súlyosabb esetekben cukorbetegséghez is vezethet!
Ha azonban gyümölcsöket fogyasztunk, vagy cukrozatlan formában használjuk fel őket, nincs okunk az aggodalomra. Hogy miért?
Ezért előnyös a gyümölcsök fogyasztása
A gyümölcsök fruktóztartalma – egy másik anyagnak, a pektinek köszönhetően – nem hirtelen és gyorsan, hanem egyenletesen és lassan szívódik fel a szervezetben.
A gyümölcsök elfogyasztása tehát nem okoz hirtelen vércukorszint-emelkedést, illetve később váratlanul gyors vércukorszintesést, ráadásul a magas rosttartalomnak köszönhetően kellemesen telít is. Ehhez azonban az is kell, hogy a sejtek fel tudják venni a gyümölcscukrot!
A sejtjeink egészsége és hosszú távon a saját egészségünk megőrzése érdekében, ha lehet, érdemes kerülni a magas zsírtartalmú, transzzsírsavakban és finomított cukrokban gazdag, egészségtelen ételeket, melyek a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás fő okozói! Így elkerülhető, hogy egy-egy gyümölcs elfogyasztása drasztikusan megemelje a vércukorszintünket, illetve hosszú távon a szervezetünk is megkönnyebbül.
Ízletes banánkenyér cukor és zsiradék nélkül
Hozzávalók:
200 g liszt + ½ ek búzakorpa (ha a liszt teljes kiőrlésű, a búzakorpa elhagyható)
3-4 db kifejezetten túlérett banán
150-160 ml tej
2 db tojás
1 csipet só
1 púpozott teáskanál sütőpor
ízlés szerint: vaníliakivonat vagy -aroma, narancshéj, esetleg citromhéj, aszalt gyümölcsök, kókuszreszelék, illetve csokicseppek vagy aprított csokoládé
Egy nagyobb tálra lesz szükség, amibe a banán villával való gyors összetörése után a nedves, majd a száraz hozzávalókat tesszük bele.
A masszát egy tetszőleges formába (általában kenyérsütőformába) simítva, 180-190 Celsius-fokra előmelegített sütőbe tolva, nagyjából 40-50 perc alatt készre sütjük. Amikor már langyos, azonnal szeletelhetjük.
Jó étvágyat!
Egy ízletes receptetet keres? Csatlakozzon a Zabosfai Ízőrzőkhöz! Őrízzük meg együtt a hagyományőrző finomságok receptjeit vagy alkossunk újakat, amelyeket az unokáink is elkészítenek majd!