Minden, amit eddig nem tudtál a kovászos uborkáról!

Kovászos uborka

A kovászos uborka hasznos baktériumok, bacillusok és gombák eredményeként fermentált zöldség. A fermentált zöldségekre jellemző savanykás íz mellett a folyamathoz elengedhetetlen sós főzőlétől sós ízt is nyer a kész kovászos uborka. Elkészítése pedig egyszerűbb, mint gondolnád!

Kovászos uborka alaprecept

A kovászos uborka elkészítéséhez először is szükségünk lesz kovászolni való, más néven csemegeuborkára. Befőttes üvegben készíthető a legegyszerűbben, a választott üvegbe leginkább passzoló méretű uborkákat válasszuk. Figyeljünk rá, hogy a nagyobb uborkák se legyenek keserű ízűek, ezt kóstolással tudjuk ellenőrizni.

Ahhoz, hogy a legtöbbet kihozzuk a savanyúságból, a kovászos uborka elkészítéséhez szükségünk lesz fűszerekre is. Elengedhetetlen a fokhagyma és a friss kapor, de tehetünk még az üvegbe borsot, köményt, koriandert is. A fűszereket helyezzük a befőttes üvegbe, majd szépen egyengessük el az üvegben az uborkákat is.

Az uborkákat annyi sós vízzel kell felöntenünk, hogy az ellepje az összeset. 1 liter vízhez 3-5 evőkanál sót adjunk. A vizet forraljuk fel, a sót alaposan keverjük el benne. A meleg, de nem forró főzőlét öntsük az üvegbe készített uborkákra.

Hagyományosan egy kis szelet kovászos kenyérre készül. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy az összeállított üvegek tetejére helyezzük a kenyeret, majd egy csészealjjal lezárjuk az üveget. A kenyér segít a folyamatok gyorsításában, ezért a kenyérrel készített kovászos uborka 3-4 nap alatt elkészül. A fermentált uborkák akkor maradnak roppanósak, ha közvetlen napfénytől védett, de egyenletesen meleg – 25-30 C fokos – helyiségben tartjuk az üveget.

Alternatív receptek

Ugyanakkor pár szelet nyers krumplival is készíthető. A kovászos uborka krumplival készítve akár a gluténérzékenyek étrendjébe is bekerülhet, hiszen a kenyérrel ellentétben nem tartalmaz glutént. Megfigyelhetjük, hogy krumplival készítve kevésbé zavarosodik be, „tisztábban” fermentált végeredményt kapunk.

A kenyér nélküli eljárások közé tartozik az is, ha csupán sós vízzel öntjük fel az uborkákat és nem használunk a folyamatokat gyorsító hozzávalót. A krumpli- és kenyér nélküli kovászos uborka 2-3 nappal tovább érik, de még tisztább, még kevésbé zavaros főzőlét kapunk és még roppanósabb marad a kész fermentált uborka.

A kész uborka – akár kenyér nélküli, akár krumplival készült, akár teljesen natúr – tárolásához ki kell vennünk az uborkákat az üvegből, amelyben készültek. Egy műanyag vagy üveg tárolóba helyezzük át és öntsük rá a leszűrt főzőlét. Ügyeljünk rá, hogy kenyér már semmiképpen se kerüljön ebbe a tárolóba! A fokhagymákat helyezzük az uborkákra és tegyük hűtőszekrénybe. 2-3 hétig tárolható ilyen formában a kovászos uborka.

Ha télen is szeretnénk élvezni a finom kovászos uborkát, érdemes télire eltehető változatot készíteni a nyári uborkaszezonban.

 Fogyasztásának jótékony hatásai

Attól függetlenül, hogy kenyérrel, vagy krumplival készítve, esetleg krumpli- és kenyér nélküli kovászos uborkát eszünk, a savanyúság fogyasztásának számos pozitív hatása van a szervezetünkre. A fermentált ételek, vagyis a savanyított zöldségek és tejtermékek, ugyanis könnyebben emészthetők és segítenek az emésztőrendszerben lévő mikroorganizmusok megtartásában. Tisztító hatással bírnak a belekre és enyhíthetik a gyulladásos panaszokat is. A fermentált ételek rendszeres fogyasztása serkenti a bélműködést és segíthet normalizálni az emésztési problémákat. Ráadásul a fermentált zöldségekben, mint a kovászos uborka is, rengeteg C-, E- és A- vitamin keletkezik a fermentáció során.

Ha kíváncsi vagy további érdekességekre, receptekre, kövesd Facebook-oldalunkat!

Ha tetszik, amit olvasol, oszd meg másokkal!

Ajánlott cikkek