Pityóka: az erdélyi burgonya változatos felhasználási lehetőségei

Pityóka: az erdélyi burgonya

A rendkívül sokoldalúan felhasználható és népszerű konyhai alapanyag, a pityóka megnevezése tájegységenként változó. A legismertebb elnevezések: burgonya, krumpli, pityóka, kolompér, krompir, földialma, sváb tök.

Mire használható a pityóka?

Ez a Dél-Amerikában már legalább 5 000 éve fogyasztott növény az európai ember számára a 16. századig ismeretlen volt. Ezért a kontinensen kezdetben, egészen a 18. századig, elsősorban az állatokat etették a pityókával. Valamivel később indult el rendíthetetlen hódító útjára, és bizony a pityóka népszerűsége azóta is töretlen. Fajtától függően számtalan étel körete, sűrítő- vagy alapanyaga lehet.

A pityóka termesztéséhez tágas hely és gazdag termőtalaj szükséges. A Dél-Alföld pedig ideális területet nyújt ehhez, ezért is olyan népszerűek az Zabosfa Kertészet változatos burgonyafajtái, melyekből kiváló ételek készíthetőek. A Zabosfai hagyományőrző Ízőrzők egyik kedvenc alapanyaga a pityóka.

A Zabosfa KerTÉSZ Kft. hamarosan Erdélybe, Aradra látogat, hogy bemutathassa gazdag burgonya- és egyéb zöldségkínálatát, ennek apropóján ma 3 olyan pityókás receptet mutatunk be, amelyekkel Ön is garantáltan sikert arathat. Vágjunk bele!

Tepsiben sült egész pityóka

Mind közül a legegyszerűbb, gyorsan elkészülő étel. Ehhez nincs szükség másra, csak szép, egészséges, sütnivaló, azaz „C” típusú burgonyára.

A lábosban vizet forralunk, hogy a pityókát egészben kissé előfőzzük. Pár perc után lecsepegtetjük, és kissé kilapítjuk. A 200 fokra előmelegített sütőben, olajos és fűszeres (pl. rozmaringos, petrezselymes, fokhagymás) ízesítés, illetve sózás után, tepsiben ropogósra sütjük. Bármilyen ételhez tökéletes köret, ami még a legnagyobb ínyenceket is lenyűgözi.

Erdélyi tárkonyos pityókaleves

Egy fokkal nagyobb fűzési rutinra van szükség ennek a fogásnak az elkészítéséhez.

Ez esetben a kb. 1 kg sárgarépát és 0,5-1 kg fehérrépát felaprítjuk, mintha csak egy húslevest vagy tárkonyos csirkeragulevest készítenénk, és olajon kissé megpároljuk őket.

Amikor már megfelelően megpuhultak, 1,5-2 liter vizet öntünk a lábasba, és beletesszük az 1 kg apró kockára vágott pityókát is. Sózás, borsozás vagy ízlés szerinti ízesítés után hagyjuk főni.

Amikor minden zöldség megfőtt, következik a petrezselyem, a tárkony és némi ecet, valamint a tejfölös habarás. Itt még lehet sózni, ha szükséges. A tökéletes állag eléréséért egy teljes felvert tojást is érdemes belecsurgatni és jól elkeverni a forró levesben.

Erdélyi pityókás kenyér

Az utolsó recept haladó szakácsnőknek és szakácsoknak: egy sötét, kissé nedves állagú, rendkívül testes dagasztott kenyér, aminek az alapja a jól kidolgozott, esetleg már pár nappal, héttel korábbi kovász és a hozzáadott főtt pityóka

Az elkészítés módja szinte ugyanaz, mint amit a hagyományos dagasztott kenyereknél már megszokhattunk, de a pityókának köszönhetően a végeredmény mégis nagyon különleges lesz.

Az élesztő felfuttatása langyos vízben történik, némi cukorral.

A kelesztés langyos helyen.

A dagasztás során dolgozzuk bele az ízlés szerinti mennyiségű sót, és a dagasztás legyen alapos.

Legalább 2 órás pihentetés következik.

Majd újra átgyúrjuk, mielőtt ismét pihenőre küldjük, pl. egy kizsírozott tepsiben. Ezúttal már elég 15-20 perc is.

Végül a sütéshez érdemes bevagdosni a kenyerünk tetejét. A sütési hőfok igen magas (230 fok), 20 percig lefedve, majd legalább 30 percig fedő nélkül sütjük a kenyeret.

A sütéskor érdemes a sütőbe vagy a kemencébe helyezni egy vizes edényt is, hogy a gőz tökéletesítse a végeredményt.

Jó étvágyat!

Amennyiben van egy kincset érő családi receptje, csatlakozzon hozzánk! Őrizzük meg utódaink számára!

Ha tetszik, amit olvasol, oszd meg másokkal!

Ajánlott cikkek