Gőzgombóc

Gőzgombóc

Ha valami igazán különlegesre vágysz, kóstold meg a gőzgombócot! A benne rejlő szilvalekvár édes íze, a gőzölt gombóc különleges állaga és a díszítésként is szolgáló cukrozott dió, mák, vagy vaníliasodó tökéletes harmóniát alkot ebben a desszertben. A gőzgombóc német eredetű jellegzetesség. Elkészítése meglepően egyszerű, ugyanakkor nagyon különleges desszert, bárkit lenyűgözhetsz vele. Forrón tálalva, vaníliasodóval igazi mennyei csemege. Ha nem szereted a szilvalekvárt, egyéb lekvárokkal töltve is készítheted. A gőzgombóc kissé savanykás lekvárokkal ízletesebb, mint a nagyon édes, cukros lekvárfélékkel.

Hozzávalók:

A tetejére:

Elkészítés:

Kevés tejben elmorzsoljuk az élesztőt, 1 teáskanál cukrot és 1 teáskanál lisztet rakunk hozzá és hagyjuk felfutni. A többi lisztet a maradék tejjel, csipet sóval, citromhéjjal, a felfuttatott élesztővel jól kidagasztjuk. A végén alaposan beledolgozzuk a tésztába az olvasztott vajat is. Lefedve, meleg helyen 1 órát kelesztjük.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett deszkán kinyújtjuk 1 cm vastagságúra és korongokat szaggatunk belőle. Közepükre teáskanálnyi lekvárt teszünk és gombócokat formálunk. A gombócokat átkenjük olvasztott vajjal és konyharuhával letakarva hagyjuk 20 percig pihenni.

Egy szűrőbetétbe vagy párolótálba rakosgatjuk a gombócokat, egyszerre annyit, amennyi kényelmesen elfér benne. Lábasban kevés vizet forralunk és tetejére ráültetjük a szűrőbetétet. Ha a víz felforrt, mérsékeljük a hőt, hogy csak gyöngyözzön! Lefedve – hogy a gőz ne szökjön ki az edényből – 10-15 perc alatt készre gőzöljük a gombócokat. Tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy elkészült-e a gőzgombóc.

A kész gombócokat kevés olvasztott vajjal meglocsoljuk és porcukros dióba vagy mákba forgatjuk. Forrón tálaljuk magában, vagy vaníliasodóval leöntve.

Ha kíváncsi vagy további receptekre, gasztro-érdekességekre, kövesd a Zabosfai Ízőrzők Facebook-oldalát!

A legfrissebb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!

Ha tetszik, amit olvasol, oszd meg másokkal!

Ajánlott cikkek